Lamina Porselen Nedir

Lamina porselen bilgilendirme sitesi

Lamina Porselen Nedir

Laminate veneer (Porselen Lamina- Yaprak Porselen), daha çok dişlerinin görünümünden hoşnut olmayan hastalarda uygulanan, dişlerin sadece ön yüzeylerinden minimum düzeyde madde kaldırmak suretiyle, dişin ön yüzeyine yapıştırılarak (çok ince kalınlıkta yaprak porselen) dişteki istenen görüntü ve rengin sağlanmasında kullanılan estetik bir yöntemdir.

Bu yaprak porselenler yaklaşık 0,3,- 0,5 mm kalınlıkta, istenen boy ve formlarda olup, özel bir yapıştırıcı sayesinde dişlerin ön yüzeyinden minimum düzeyde kaldırılan üst tabakanın yerine yapıştırılır.

Bu yöntemin klasik bildiğimiz porselen kronlardan en önemli farkı, yaprak porselende dişten çok az miktarda mine dokusu kaldırılarak yapılmasıdır ki, bu yönü ile yapılan en koruyucu tedavi şeklidir.

Mine dokusunu oldukça koruyarak yapılan bu uygulamada, sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle kazandıran yöntem sonucunda hastalar daha rahat ve estetik gülümseme elde ederler.
Bu laminate Veneer (Yaprak porselenlerin) diğer en önemli özelliği de metal içermemesi ve yarı geçirgen yapıları sayesinde ışık geçirgenliği söz konusu olduğundan dişlerin gerçek dişlerden ayırt edilmeden, doğal bir görüntü elde edilmesidir.

Tedavi oldukça kısa ve basittir, kişi tedaviden sonra günlük yaşamına devam edebilir. Uygulama sürecinin ilk basamağı kişiden ölçü alınmasıdır. Alınan ölçüye göre laboratuarda örnek model çalışması yapılır. Bu sayede hastalar dişleri henüz kesilmeden önce bitiş aşamasını model üzerinde görmektedirler. Sonrasında, ağrısız bir işlem ile dişlerin ön yüzeylerinden minimum şekilde mine dokusu kaldırılarak, yerlerine yaprak porselenler hazırlanana kadar geçici veneerler yapıştırılır ki dişler bu süreçte dış etkenlerden etkilenmesin.

Daha sonra son ölçüye göre hazırlanan laminate Veneer (Yaprak porselen), hastanın dişlerinin ön yüzeylerine özel bir teknik ile ve yapıştırıcı resin diye adlandırılan materyal yardımı ile dişlere yapıştırılır. Bu yapıştırma şekli, dişin ön yüzü ile yaprak porselenin arka yüzüne özel yapıştırıcı sürülür ve bu sayede işlem tamamlandığında diş ile kaynaşan bir laminate elde edilir.  Yapıştırma işlemi bittiğinde yaprak porselenleri dişten ayırmak mümkün değildir. Bu yönü ile kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır.